Kursy do prac wysokościowych

Prowadzący: Piotr Kruczek

Ambicją szkolących jest stworzenie pracownika kompetentnego, który samodzielnie, odpowiedzialnie i rzetelnie oraz zgodnie z prawidłami sztuki i przepisami wykona powierzoną mu pracę.

Kursy do prac wysokościowych przy użyciu technik alpinistycznych prowadzone są przez cały rok, termin szkolenia można uzgodnić telefonicznie bądź korespondencyjnie.

Szkolenie trwa 16-20 godzin (2-3 dni). Warunkiem uczestnictwa jest ukończone 18 lat.

Program kursu do prac wysokościowych z zastosowaniem specjalistycznych technik alpinistycznych

Część teoretyczna:

• omówienie zasad bezpiecznej pracy na wysokości oraz występujących zagrożeń,
  • organizacja stanowiska roboczego,
  • zasady budowy stanowisk zjazdowych i asekuracyjnych,
  • omówienie wyposażenia osobistego (rodzaje uprzęży, kaski, lonże i absorbery energii, przyrządy zjazdowe,  przyrządy autoasekuracyjne i zaciskowe).

Część praktyczna:

• nauka węzłów (kluczka, ósemka, uszy ząjaca, motyl, podwójny zderzakowy, wyblinka, węzły zaciskowe),
  • budowa stanowisk zjazdowych i asekuracyjnych,
  • zasady autoasekuracji (m.in. zastosowanie przyrządu ASAP, LOCKER),
  • zjazdy na linie (rolka STOP, GRI- GRI, ID), zjazdy w ławce z użyciem w/w przyrządów,
  • podchodzenie po linie: przy pomocy węzłów zaciskowych; przy pomocy CROLLA i ASCENSION, GRI- GRI lub ID i ASCENSION,
  • pokonywanie węzłów na linie w podchodzeniu i zjeździe,
  • przepinki,
  • transfer linowy,
  • poruszanie się po odcinkach poziomych i skośnych,
  • podstawowe techniki ratownicze: opuszczanie poszkodowanego; dotarcie do poszkodowanego wiszącego na linie i zwiezienie do podstawy ściany.